Citat:
Jag är säker på att det är härifrån de orimliga och överdrivna myterna om vapenvård kommer ifrån.
Vapen ska vara smorda. Att de är rena gör dem bara trevligare att hantera men påverkar inte mycket annat. Vapen tål mer smuts än vad man vill tro. Strular det verkligen pga smuts är det något annat som felar, smutsen lyfter bara fram symptomen.
Starka avfettningar som bromsrengöring eller alkohol tar bort rostskyddet. Behövs inget starkare än vanlig lacknafta för rengöring och är dessutom basen i de flesta vapenrengöringsprodukter.
Att smörja duger vilken olja som helst. Det är i oljesammanhang en så okomplicerad applikation att snorloska eller mosad banan fungerar. Det finns t o m tester där majonnäs fått bättre betyg än en dyr vapenolja. På senare tid har det blivit populärt bland tillverkare att använda vegetabiliska oljor som sedan marknadsförs allt vad tygen håller för. Fire Clean tex visade sig vara vanlig matolja för stekning och Frog Lube är ett margarin ursprungligen för livsmedelsindustrin och som sedan togs upp för att smörja karuseller på nöjesparker. För att smörja ett vapen finns det inga andra tekniska aspekter som en enkel syntetisk motorolja inte täcker.
Det enda som krävs är lacknafta, motorolja och sunt förnuft. Vill man stödja miljardindustrin och lägga pengarna på onödigt dyra produkter istället för tex ammunition, så går det också bra men vapnet kommer inte fungera bättre för det, hur gärna man än vill tro det.