Citat:
Ursprungligen postat av
Manboiii
Du som uthyrare har allt rätt i världen att ställa vilka krav du vill.
Det finns olika sorters lägenhetsboenden.
1.Gruppboenden, seniorboenden och äldreboenden (som inte är detsamma som seniorboende) varav en del är privatägda.
Alla dessa får olika sorters bidrag från staten med olika strikta regler. Normalt är det biståndsbedömmare som utreder om du skall få köa för lägenhet/boende på dessa ställen.
2.
Bostadsförmedlingen som hyr ut allmännyttans lägenheter varav en del ägs av en privatägare.
3.
Bostadsrätter och andrahandsuthyrning
Privatägare får enligt reglerna hyra ut varannan lägenhet till vem som helst och varannan skall lämnas till bostadsförmedlingen. Nu är det så att ingen tycks vara intresserad av vem som lämnas till bostadsförmedlingen, eller inte.
Bostadsbristen gjorde att hyreslägenheter gick att sälja med lagliga förstagångskontrakt av ägaren direkt.
För tio år sedan kom en ny lag där köparen fick behålla lägenheten samtidigt som man i domstol kunde kräva pengarna tillbaks för att få bort svarthandeln. Om den försvunnit? minskat kanske, men ej försvunnit.