Hej, jag använde idag bönor i matlagningen för första gången. Jag använde torkade vita bönor. I receptet stod det dock KOKTA vita STORA bönor.

Jag hällde ner mina bönor i grytan de sista minuterna den skulle puttra, men upptäckte efteråt att jag, eftersom jag hade torkade bönor, borde ha blötlagt dem i ca 8 timmar innan tillagning.
Nu står jag här, efter att ha läst på lite om bönor, och har plockat ut de flesta bönorna ur min färdiga gryta. Jag undrar: Kan jag göra något av de urplockade bönorna? Då jag inte kunnat separera dem från krossade tomater, kryddor och lök tänkte jag att jag kanske kan koka nånting ätbart av det hela.
Tror ni det är möjligt, eller finns det risk att bönorna blir farliga att äta på grund av att de kokas några minuter, svalnar och sedan kokas/blötläggs igen?
Tacksam för svar, helst av någon som är välbekant med baljväxter och deras egenskaper.