2026-09-10, 10:30
  #6445
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 1965
Gick in och tittade och nåt måste ha hänt för det går ju inte ett inlägg om att alla som röstar Tidö är rasister och Putinkramare.
Det var rent tragikomiskt när han påstod att orsaken till skattesänkningen på drivmedel egentligen var för att SD ville stötta Rysslands oljeinkomster genom att det nu skulle säljas mer bensin och diesel i Sverige. Det måste ha slagit över någonstans.

Hahahaha ja jag har gett upp skiten helt nu....
Han är helt manisk, och alla sosse-konton kör nu stenhårt med massor av inlägg 😅
Typiskt "alla" vaknade till liv ordentligt nu, samtidigt som blogginnehavaren.... samt att alla dessa konton skriver samma usla sarkasm.... Som blogginnehavaren....
Citera
2026-09-11, 13:20
  #6446
Medlem
Håll ut. Om 3 dagar är valet klart.

Sedan kan han sluta lajva liberal.och gå full såsse.

Misstänker han är extra tjurig när frun är ute på äventyr och han inte får följa med.
Citera
2026-09-12, 22:15
  #6447
Medlem
Det råd jag kan ge Wilderäng är att han snarast bör lägga av med all kommentering kring inrikespolitik för han kommer inte med något vettigt alls och ger ett extremt barnsligt och oseriöst intryck.

Däremot får han gärna gå tillbaka till energifrågorna för där tyckte jag han hade en del läsvärt att komma med även om han inte lyckats pricka in sin profetior kring peak oil fullt ut.

Det som är korrekt är att dagens oljemarknad sitter i ett järngrepp av olika geologiska, geografiska och logistiska och tekniska begränsningar som gör den volatil. Dock har vi inte riktigt sett den där oerhörda civilisationskollapsande oljebristen än. De amerikanska oljeingenjörerna har visat en oväntad påhittighet i att krama kolväten ur backen.
Citera
2026-09-12, 22:29
  #6448
Medlem
Är Wilderäng/Cornucopia inte ett perfekt exempel på att intelligent inte nödvändigtvis innebär smart?

Wilderängs personlighet gör att bloggen precis som skrivs framstår som smått löjlig. Öknamn och tendentiös trollning osv.

Summan av detta är att det blir svårt att ta Wilderäng allvarligt. Hade han dessutom tjänat så vansinnigt mycket på sina böcker hade han väl lagt ner mer tid på dessa? Inte suttit med bloggen hela dagarna och skrapat ukrainska bloggare och sociala mediainlägg och tjuvlyssnat på vad som sker där nere?

Kom ihåg att ersättningen för ljudböcker är enstaka kronor per lyssning. För en inbunden några tior, men man köper inte Wilderängs böcker som inbundna för 300kr st. Pocket ger någonstans mitt emellan men inte så mycket.

Den Tom Clancyinspirerade technothriller med säkerhetspolitiska tendenser som Wilderäng håller sig till är dessutom idag fullständigt mättad så frågan är vad Wilderäng skall syssla med framöver när Ryssland förlorat Ukrainakriget?

Hans ekonomiblogg är mer en politisk blogg. Han kommer tappa otroligt många framöver.Inte bara de han slänger ut..

Han satsar på C , men är för kärnkraft?

Han är liberal men såsse?

Peak oil är inte en fråga längre.

Och utan kriget, vad händer då? Har han pengar nog vid 55 års ålder att leva det liv han vill leva?
Citera
2026-09-13, 14:51
  #6449
Medlem
Haha, den här mannen verkar helt bakom flötet, senaste posten om "Berlin", som vanligt lite anti-SD. Kan riktigt se mig honom framför mig med en sur min och dunkande blodkärl i tinningen.
Citera
2026-09-13, 17:28
  #6450
Medlem
Luff-McKagans avatar
Följt bloggen i säkert 12års tid. Faktiskt en hel del intressant innan Ukrainakriget.

Nu för tiden duger bloggen enbart till att bilda sig en uppfattning om läget i Ukraina. Detta kräver dock att man bortser från vildhjärnans egna lägesbilder och autismtolkningar när något inte passar hans narrativ. Men han ska faktiskt ha cred för allt klipp och klistrande. Vettiga människor vill ju Ukraina väl, men även det är svårt för Wilderäng att ta in om något skulle avvika.

De senaste årens inrikespolitiska dravel han sysslar med är helt sanslöst. Karln saknar fullständigt verklighetsuppfattning. Att gå in i kommentarsfältet vilket förr faktiskt gav mervärde är nu helt meningslöst.

Existerar ens dessa individer eller är det ett botnätverk? Kim Jong-un hade blivit imponerad av ryggdunkandet som pågår för den "allsmäktige bloggaren". Men det blir väl så när all form av opposition är "kick-bannad".
Citera
2026-09-13, 20:48
  #6451
Medlem
Grabben har fått nån ticks mot vita män, SD och alla som inte omedelbart byter till elbil. Alla uppräknade är rasister…
Självgod och hybris är ord som dyker upp.
Citera
2026-09-13, 21:04
  #6452
Medlem
slashxs avatar
Nu skiter han ju fullständigt i läsarna, men helvetet så tröttsam politisk rapportering. Antingen är det socialism eller brunhöger som stöttar Putin.
Citera
2026-09-14, 10:23
  #6453
Medlem
Så fort en lågnivåsverigedemokrat säger något som på minsta lilla sätt kan tolkas som stöd för Ryssland eller kritik mot Ukraina skriver han flera inlägg om dagen i flera månaders tid om detta och han föredrar vänsterregering framför Tidöregering pga hans hat mot påstått ryssvänliga enskilda sverigedemokrater.

Lars Wilderäng nämner däremot inte med ett ord att Vänsterpartiet är helt infiltrerat av personer som hyllar Hamas och hatar judar.

Några av er tror säkert att det är ett ställningstagande han gjort pga Ukrainakriget, dvs han nämner inget som har med Mellanöstern att göra eftersom det drar fokus från Ukraina.

Jag vet däremot att han är övertygad judehatare. Kanske är det ryska frun som indoktrinerat honom.

Idag kallar judehataren Lars Wilderäng judehataren Roger Akelius för Sveriges mest sympatiska miljardär.

Roger Akelius är alltså en person som åtskilliga gånger fått kritik för sin antisemitism av Svenska kommittén mot antisemititism:


Citat:
Sedan hösten 2024 har SKMA återkommande riktat kritik mot affärsmagnaten och miljardären Roger Akelius, som i en rad uttalanden har förenat kritik mot Israels krigföring i Gaza med antisemitiska uttryck och stöd för terrororganisationen Hamas. I en intervju i juli i nättidningen Alkompis spred Akelius ännu en gång grov antisemitism, utan att få en enda kritisk följdfråga eller kommentar.

I en intervju i Affärsvärlden (8/7) beskrev Akelius Israels agerande med orden: ”Tält, material och mat stoppas av judiska massmördare.”


Citat:
I samma intervju hävdade Akelius att ”Israeler beter sig inte som Guds utvalda folk utan som Satans lakejer”. Uttrycket ”Guds utvalda folk” är en vanlig omskrivning för judar i antisemitiska sammanhang. Referensen till ”Satans lakejer” anknyter till en av de äldsta antijudiska troperna med rötter åtminstone i medeltiden: judarna som djävulens ombud.


Citat:
Dessa uttalanden följde på tidigare kommentarer under hösten 2024, där Akelius bland annat beskrev Hamas som ”frihetskämpar”, uttryckte förståelse för deras massaker på civila israeler den 7 oktober 2023 och menade att antisemitismen i Sverige skulle minska om judar tog avstånd från Israels agerande (Dagens ETC 26/11–24). Detta flyttar ansvaret för antisemitism från förövare till offren och villkorar judars trygghet och säkerhet genom deras politiska ställningstaganden.

https://skma.se/2025/10/i-alkompis-far-roger-akelius-servera-antisemitiska-troper-utan-att-mota-motstand/
Citera
2026-09-14, 11:44
  #6454
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Petronius

Jag vet däremot att han är övertygad judehatare. Kanske är det ryska frun som indoktrinerat honom.


Så är det nog tyvärr. Han har inte skrivit om Gazakriget för att han inte vill att hans åsikter ska komma upp i ljuset.
Det kan mycket väl vara så att Lena övertygat honom.

Faktum är att han ligger mycket närmare nazism än vad SD gör.
Helt logiskt att han ser ut som en lesbisk nazist.

Någon som inte tror att han blev peggad i en bunker i Tyskland nyligen?
__________________
Senast redigerad av heybabariba 2026-09-14 kl. 12:24.
Citera
2026-09-14, 15:03
  #6455
Medlem
Han är en sån jävla sopa alltså. Idag skriver han så här:


Citat:
Den nya riksdagen väljer för övrigt talman, så det är inte säkert att det blir Andreas Norlén (M) som sitter kvar, men han åtnjuter generellt högt förtroende, så det finns nog få anledningar att avsätta honom inför regeringsbildningen, men det kan förstås ske senare.

Wilderäng menar att talmannen "förstås" kan avsättas. Och det är faktuellt fel. Den nya riksdagen kommer välja en talman det första dom gör, redan dagen före det högtidliga öppnandet av nyvalda riksdagen rentav. Och den talmannen sitter sedan fram till nästa val och kan ej avsättas.

Wilderäng är okunnig och lat och sprider sådan här lögnaktiv skit omkring sig mest hela tiden. Och hans läsare är för korkade och okunniga för att se igenom honom.
Citera
2026-09-14, 16:02
  #6456
Medlem
Amors avatar
I sin eftervalsanalys gör han en stor poäng av att alla SD-väljare är dementa sistagångsväljare som är på väg att dö ut. SD hade trots allt 15 % av förstagångsväljarna enligt valun, förövrigt visade valun en högermajoritet i den gruppen.

Hans politiska alster är veritabla spyor, med påhittade premisser
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in