Citat:
Ursprungligen postat av
staffanwestberg
Jag funderar en del på det politiska landskapet i Sverige, och det finns ju inget genuint värdekonservativt högerparti i vårt land. Närmast är KD men partiet ser jag som en bluff eftersom kvinnoförbundet antagit den socialistiska feminismen, vilket självklart inte går ihop med värdekonservatism eller borgerlig politik över huvud taget. Jag har funderingar på att flytta till ett annat land då jag inte står ut med socialismen. Enligt mig har den förstört vårt samhälle fullständigt på nästan samtliga områden. Men frågan blir då - vilket land kan tyckas passa? USA går ju inte eftersom det är ultrafeministiskt.
USA har inte så mycket av värdekonservativa inslag, mycket beroende på att landet grundades på en liberal revolution som tar avstånd från monarki osv.
I Europa skulle man möjligen kunna tänka sig Irland. I Nordirland finns det till och med värdekonservativa protestanter som är rojalister. Delar av fr a norra England är också en möjlighet. Schweiz är på sitt sätt konservativt, men har också rätt tydliga liberala inslag. Finland är ett land som, förvisso med vissa svenska rojalistiska inslag, trots republik ändå har tydliga konservativa drag.
Dessvärre är värdekonservatismen inte någon stark kraft i dagens Europa, och resultaten är också tydliga. Någon utsikt om ett fungerande högerparti i Sverige finns knappast heller ens på medellång sikt.