Låter som en något förbättrad variant av Coin.
https://onlycoin.com/
Det är en intressant produkt, men korten löser ett problem jag tror att väldigt få upplever.
Har svårt att se det slå igenom i någon märkbar grad. I Europa har folk i snitt två kort (ofta ett kontokort och ett kreditkort). Utöver det har man ofta ett passerkort till jobbet och kanske några medlemskort. De flesta plånböcker har utrymme för åtminstone sex kort (gissar jag). Om jag skaffar ett Coin eller Plastc, vad ska jag göra med resterande fem kortplatser i plånboken? Jag behöver fortfarande ha kvar plånboken för kontanter och andra saker som kortet inte stöder.
Det finns även säkerhets- och bedrägeriaspekter som inte är helt lösta. Korten blir extremt attraktiva att stjäla. Eftersom korten är upplåsta när de swipas eller chippet läses av kan det vara möjligt att stjäla alla kortdetaljer genom att installera en liten skimmer i terminalen eller bankomaten.
Om jag förstod PlastC rätt så lagras också alla kort i din telefon, vilket gör Plastc-ägares telefoner extra attraktiva att stjäla.