2014-10-08, 17:38
  #1
Medlem
Så,

Pappa fyller 60 och därför tänkte vi dra iväg hela familjen på en två-veckors resa i februari. Vi tänkte ta oss iväg innan sportlovet för att få lite lägre pris, då vi bara har en unge med oss som går i skolan.

Vi har kommit fram till Amerika då pappa inte vill åka till Asien (han vill väl vara lite orginell) och Afrika är uteslutet pga hela Ebola-härvan.

Vi skulle gärna vilja hyra ett hus där vi kan bo allesammans, alternativt flera anslutande hus. För detta vill vi gärna inte betala mycket mer än motsvarande ca 7000 kr per vecka.

Vi vill också gärna kunna flyga dit för en rimlig peng, MAX 8000 tur och retur per skalle.

Så, är det någon som har några tips? Vi vill alla kunna bada och sola, jag och brorsan vill gärna kunna sticka iväg nånstans om kvällarna och dricka en bärs eller två och spana på kjoltyg. De två ungar vi har med oss är nog nöjda med strandliv, men andra barnaktiviteter uppskattas såklart. Vi vuxna skulle uppskatta någon slags utflykt för att bryta av strandlivet.

Vi har funderat på USA eftersom det är billigare att flyga dit än tex till Kuba, men kanske också dyrare när man väl är där. Råd i denna fråga uppskattas också!

Vore jättetacksam om ni vill dela med er av era tips på goa ställen. Och vi är Ölänningar, så vi vill ha kritvita stränder som vi är vana vid

Tack!
Citera
2014-10-08, 18:13
  #2
Medlem
Öland, rätt sämst att bo där när det kommer till intl. travel är det inte? Helt fel på allt känns det som.

Vedr. Asien så finns det mer än att åka till phuket och bea med pommes varjedag om det nu skulle vara mer original med USA - Mycket coolt ju I south east Asia.

Men det du beskriver låter ju södra florida rätt bra... Flyg in med Norwegian billigt CPH - Fort. Lauderdale Stanna sen där och hyr ett hus, skulle nog funka rätt bra med det du vill ha I din trip.

Ni kan ju köra en billig cruise I några dagar också, det är väl trevligt om man är med stor family och det är 60-års party. Good luck


Mjau
Citera
2014-10-09, 02:57
  #3
Medlem
vassapennans avatar
Tipsar också Florida, fina stränder, varmt klimat och sen är dollarn väldigt låg just nu. Finns även massor av aktiviteter för barn i den delstaten, disneyworld ect. Förvisso är vädret sådär i februari, isf är det nog australien som gäller, dock väldans dyrt där...
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in