Hunden har givetvis ett inlärt beteende där den otal ggr märkt på olika vis att dörren varit stängd, att den sen står öppen gör att den förmodar att dörren är stängd eftersom den vet att det inte går att gå igenom en stängd dörr och om man försöker så gör det ont i nosen.
Det är också beroende av att hela dörren är en glasruta och det inte finns något som avslöjar för hunden om den är öppen eller stängd, inget annat än blänk och reflektioner i rutan men hunden kan även se dåligt, eller ha för lång päls över ögonen som skymmer sikten. Detta är inte alls ovanligt bland både hundar och katter, men vanligare är att en tass kommer upp för att krafsa och känna efter om rutan är där eller inte. Den ser husse göra samma rörelse som när dörren öppnas och förstår då genast att det är bara att kliva in.
Man kan tycka att djuret som agerar på detta vis är en aning dum men jag hävdar ist. att det är ett smart litet tänkande djur som är försiktig, men det första som slog mig var att hunden kanske ser lite suddigt.