Citat:
Ursprungligen postat av
SophieNeveu
Vad jag vet så är det olagligt i Sverige med en taser? Det finns ju tydligen varianter av pepparspray som ska vara lagliga, de innehåller någon form av alkohol och parfym.
Både tazer(som f.ö är skit och inte fungerar) och pepparspray(som fungerar för det mesta) är olagligt.
De lagliga varianterna som finns fungerar inte och är därför lagliga.
Men när ditt liv står på spel, när du riskerar att bli gängvåldtagen, när du riskerar att bli mördad eller vaknar upp mitt i natten av att det står en främmande person i ditt sovrum - kan det inte vara värt lite böter för att överleva?
Som vanlig skötsam medborgare som inte springer på suspekta demonstrationer på stan, som inte springer runt på gullmarsplan fullproppad med tjack etc, kommer du aldrig bli visiterad på stan av polis eller ordningsvakt.
Det är först när skiten träffar fläkten det kommer framkomma att du råkade ha något olagligt på dig, och då får du en böteslapp.
Tänk igenom det, det är värt det.