2014-09-17, 00:40
  #1
Medlem
Hej! Jag går runt med ångest. Tog studenten i våras och jobbade i somras som servitris på en fin restaurang. I september bestämde jag och två kompisar oss för att åka till en stad i Norge för att jobba och tjäna pengar. Min plan är att stanna fram till jul ungefär.

Jag fick jobb nästan direkt på en restaurang som jag nu i efterhand har insett var ett dåligt val av mig. Jag vantrivs. Allt är kontrollerat av cheferna och man känner sig mer som en slav än en servitris och medarbetare. Deras regler och policys are driving me craaaazy och jag mår dåligt varje gång jag ska till jobbet.

Jag har inte skrivit på något kontrakt och jag vet inte vad min lön är (även om jag frågat två gånger). Svaret jag får är att min chef ska kolla upp med de högre cheferna vad min lön är och att jag ska skriva på mitt arbetskontrakt när jag fått min första lön. I mina öron låter det här VÄLDIGT konstigt.

Jag vill säga upp mig och hitta ett annat jobb, men jag vet inte om jag kommer få något annat då de flesta endast söker extrapersonal just nu (har varit inne och lämnat CV på flera ställen samt bemanningsfirmor). Och dessutom har jag ju inte tänkt stanna mer än året ut och de flesta kanske vill att man stannar minst ett år? Jag har inte nämnt något om att jag ska dra i slutet av året till dem där jag jobbar nu.

Vad ska jag göra? Ska jag säga att jag inte längre vill jobba där och då inte få min lön som jag jobbat ihop under dagarna sen jag fick jobbet samt riskera att vara arbetslös eller ska jag försöka härda ut några månader?

Jag är rädd att min lön inte kommer vara vad jag förväntat mig att tjäna här i norge och eftersom jag endast jobbar kvällar blir det att jag bara jobbar ca 6 h varje gång..

Mina kompisar jobbar dagtid så vi går om varandra och hinner knappt prata mer varandra. hjälp....

/tjej med ångest
Citera
2014-09-17, 01:07
  #2
Medlem
Om du nu "bara" ska jobba fram till Jul, orkar du inte bita ihop?

Är ju inte jättelångt framt till Jul, försök å stå ut! Som du säger, många söker bara deltid, lite kvällar, helger osv. Inte det lättaste att få fast jobb.

Lycka till!
Citera
2014-09-17, 09:47
  #3
Medlem
Jag har jobbat inom restaurang. sa upp mig.
Citera
2014-09-17, 10:10
  #4
Medlem
Jag har också jobbat in om restaurang tidigare, men har aldrig varit med om att man som servitris blir kontrollerad av kontoret och ägarna ifall man råkar klicka fel när man ska bonga in en maträtt och måste göra en retur. Eller att om man råkar hälla upp en öl för mycket, så ska man skriva en förklaring till varför man gjorde fel och ge till cheferna. Ingen människa är perfekt och alla kan göra fel ibland....

Hur ska jag se på det här med arbetskontraktet? Att de vill skriva kontrakt först EFTER jag fått min första lön. Tycker det här känns VÄLDIGT skumt!
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in