Tjena!
En kompis till mig tipsade mig om en masterutbildning som Högskolan Dalarna erbjuder. Den är ett masterprogram inom "Business Intelligence" och är öppen för studenter med alla slags förkunskaper - så länge man har en kandidatexamen (spelar ingen roll vilken), samt har möjlighet att komplettera med tre data-relaterade kurser innan man söker in. Eftersom varken jag eller min kompis har någon IT-bakgrund (dock har vi varsin kandidatexamen) så lät detta som en intressant väg för oss båda in i IT- och BI-världen. Programmets webbplats (bortse från den obligatoriska PK-gruppbilden):
http://www.du.se/sv/Utbildning/Utbildningsprogram/Business-Intelligence/
Frågor
Vad tror Flashback om den här utbildningen? Är den något att ha? Är det någon som har erfarenhet av programmet och skolan?
Min fundering
Högskolan Dalarna är självklart knappast det sexigaste lärosätet som finns men i och med att det är en unik utbildning och det finns gott om IT-företag i Borlängeområdet så kanske programmet inte är så dumt trots allt. Komplettera detta med en lovande arbetsmarknad inom både IT och BI. (källa:
http://www.idg.se/2.1085/1.504448/alla-jagar-efter-bi-experterna)
Avslutande frågeställning
Hur tror ni för övrigt att denna utbildning är i jämförelse med en ren YH-utbildning inom BI? Det känns som att kandidat -> master är en mer naturlig väg att gå men man kanske lär sig mer på YH/KY. Tankar?
Diskutera.