Citat:
Ursprungligen postat av
Scipio-Scania
Frågan är när detta hände? Grundskolorna börjar inte förrens på onsdag nämligen, och gymnasiet började idag.
Från artikeln:
Citat:
En 16-årig elev vid en skola i Landskrona kommun har enligt rektorn haft en tuff vår med ett antal kränkningar innan det hela till slut gick helt överstyr en dag i skolmatsalen.
Två elever gick in i matsalen gjorde Hitlerhälsning och skrek "Sieg heil". Detta fick skolledningen att omedelbart polisanmäla händelsen. De båda eleverna är i samma ålder som målsägaren.
Det förefaller ha hänt på våren eller kort innan sommarlovet. Det brukar ta tid för svenska rättsväsendet att börja utreda liknande, men trots allt handläggs liknande fall fortare än många anmälda fall av stölder, inbrott, rån, djurplågeri och en del våldsbrott, där den normala genomsnittstiden för att en utredning ska börja är
aldrig.