Citat:
Ursprungligen postat av
Shyyne
För de som är insatta och följt rapporterna kring området så har ISIS utfört alla tänkbara övergrepp mot minoritetsbefolkningen speciellt kristna. Många har flytt till släktingar som är bosatta på andra delar inom Irak, andra kommer hitta ut till Europa. Frankrike ställer även upp på att ta emot kristna flyktingar.
Vet inte hur biståndsinsatserna ser ut i området, förmodligen obefintlig då ISIS är ett par sinnesjuka avskum som alla borde dö. Om ni har sett deras klipp på hur de utan hämningar avrättar folk så förstår man att dessa islamister visar ingen nåd.
Jag håller med om att Sverige inte borde ta emot flyktingar utav denna magnitud, de som dock kommer hit borde omhändertas för att sedan återvända till sina hemområden när läget stabiliseras. Detta säger jag som tillhör samma folk som dom. Vad gäller försörjning så är det många som redan donerar pengar till organisationer som i slutändan går till de utsatta.
Om man ska exemplifiera scenario avseende flyktingskäl så är detta ett klockrent sådant. Ingen människa som bott på samma mark i generationer lämnar dessa om det inte är på liv och död. Då pratar vi även om död.
Du är ju totalt naiv. Jag flyttade ifrån Sverige. Du menar att detta var en flytt på liv och död? Tredjevärldenfolken flyttar till Europa för att ta del av lyxen som de inte kan skapa på egen hand. Bidragen flödar och de tar sig bara dit där bidragen flödar. De vill inte till Grekland eller Portugal. De vill till England och Sverige och Nederländerna. Bidrag. Bidrag. Bidrag. De kräver bidrag för att åka på semester till sina hemländer. De kräver bidrag för att starta bönecirklar som häcklar värdlandet. Visst är det problem i många tredjevärldenländer men endast för att de själva bor där. Problemen följer dem vart de går. En apa halkar på bananskal var den än befinner sig.