Citat:
Ursprungligen postat av Ahruon
Antigen hatar man AIK eller så älskar man AIK, var det någon smart som sa.
Det där stämmer inte riktigt, i varje fall inte i mitt fall. Jag är inte på något sätt AIK:are men har trots det inget emot klubben. Om jag själv skulle få bestämma vilken fotbollsklubb som skulle vinna Allsvenskan så skulle jag utan tvekan svara AIK. Anledningen tror jag är att det funnits en jävla massa gnagare på dom sportforum som jag hängt på genom åren. Där har dom spridit ut sin lagtillhörighet, jämför det hela med
Darins "hit"
Mooney for nothing, skiten sätter sig i huvudet förr eller senare. Jag är även linköpingssupporter (ishockey) så jag har aldrig haft någon direkt anledning att hata AIK, kanske gör det mig mer lättpåverkad?
Det finns däremot två andra Allsvenska klubbar som jag avskyr. Först ut är Djurgården, känns dock ganska naturligt då jag som sagt är ishockeysupporter och Djurgården är en konkurrent till mitt älskade lag. Och trots att det skiljer 20 mil mellan Linköping och Stockholm så finns det en viss derbykänsla inom mig när dom båda lagen brakar samman. Hatet mot ishockeylaget har helt enkelt drabbat även fotbollslaget.
Klubb nummer två är Malmö FF. Tänker inte ge någon djupgående analys av detta, tror dom flesta förstår ändå. Malmö FF är jävligt bra på att snacka, man ska vinna SM-guld, man ska kvalificera sig till Champions League utan problem och alla nyförvärv som klubben gör är blivande stjärnor i Allsvenskan. Stör mig även enormt mycket på att alla Malmö-fans förlitar sig på Hasse Borg till 100%, han har någon slags gudastämpel i staden.