Givetvis ska det utgås ifrån nuvärdet i en bodelning. Ni ska alltså båda tillgodoräkna er eventuell värdeökning.
Dock tänker ni fel när ni utgår ifrån en mäklarvärdering. En värdering i en bodelning görs av en värderingsman som inte är en mäklare. Tex Densia. Deras värderingar är ofta mer konservativa än en mäklares värdering.
Det är inte meningen att en mäklares glädjekalkyl ska ligga tll grund för värdet för en fastighet i en bodelning.
Citat:
Ursprungligen postat av
neurobotic
Eller har ni barn? Framgår inte i texten. Har ni barn är det väl ok från din sida att köra en liten mjukare stil(för barnens skull då, inte hennes). Inte barn? Sätt då ned foten för guds skull!
Det här förstår jag itne heller. Varför ska han köra en mjukare stil om de har barn? Kan inte hon lika gärna köra en mjukare stil för barnens skull och ge honom extra pengar för att undvika konflikt i det fallet. Mycket märkligt resonemang. Korrekt värdering och korrekt bodelning utan eftergifter är det som bör gälla och genomföras.