Hej alla glada gkar!
Jag efterlyser en debatt om vrderingar och filosofiska strukturer hos olika religioner subkulturer.
Kristna
Muslimer
Satanister
Speciellt kul vore det om religisa ungdomar kunde komma till tals och visa lite debattvilja, pingstvnner, jehovas vittnen, friskyrkan, det skulle bde vara intressant och samtidigt strkande om man kunde f se yngre mnniskors frmga att ifrgastta och debattera.
Min erfarenhet av detta r tyvrr att mnniskor inte vill ifrgastta det som utgr deras grundande livsskdning, konfliktrdsla, stolthet, har annat att tnka p osv..., och av den anledningen har svrt att argumentera ngot som nd har en s betydande plats i deras liv.
Jag r inte p ngot stt bttre n ngon, vare sig p att debattera eller att stndigt ifrgastta mina livsvrderingar, s det handlar inte om att jag vill omkullkasta ngons liv eller inriktningar utan har helt enkelt intresse av att lra mig argumentera mera.
MVH
MrsRobinson