Jag ska flytta till Swansea i wales i augusti förhoppningsvis. Jag är klar med det mesta men jag har dock en viktig sak att ta reda på jag behöver veta hur jag ska göra för att få över min bil med släp dit det är nämligen så att jag hade tänkt köra ner dit med bil och släp men har aldrig gjort något sånt tidigare så jag undrar hur jag går tillväga med det och vilka bra företag som hyr ut släp som jag kanske kan lämna över där i england?
ok men enligt vad jag har läst så går det bara att åka dit via danmark eller holland och då är det bara bilen enligt färjebolagen alltså utan släp så jag undrar om det är någon som har gjort någon liknande resa med släp förut och vilka bolag som erbjuder sådana tjänster.
Kollade snabbt och en enkel med DFDS (Esbjerg - Harwich) kostade ca 5000 kr för bil, släp och 2 personer. En fördel är att du sover under resan, båten avgår runt klockan 18 och anländer klockan 12.
Ett alternativ om man inte gillar båtar är tågtunneln under Engelska kanalen (Calais - Folkestone) (en rejäl omväg gissar jag), dygnet delas in i 10 olika "time slots" med olika priser, från € 190 till € 246 för bil med släp. Själva tågresan tar runt en halvtimme och det finns bordershop på andra sidan järnvägen sett från den franska terminalen. Tåget går ungefär hela dygnet.