2014-07-18, 10:22
  #1
Medlem
Bk9s avatar
Vet inte om jag la detta ämna på rätt plats.

Jag såg en kille som är raggare. Han bor i Stockholm, han har bra jobb, han tjänar bra, Han har köpt en jänk för 100,000kr klassen, han är högutbildad person.

Sen såg jag på hans väst att han har en patchmärke " Redneck". Jag har aldrig sett att en raggare har "redneck" patch märket på sin väst.

Redneck är ju sånt folk som har låg utbildning, bonde, fattiga m.m.

Är redneck och raggare samma sak nu i Sverige? jag trodde redneck var något nedvärderande

Jag tycker det klingar fel om en icke fattig person kallar sig för redneck.

Jag trodde att raggare var lite "finare" jämfört med en rednecks folk tanke på dom har glänsande fina jänkare. Sen att jänkare är dyrt att köpa. Medans en redneck har en sliten van som dom har köpt på tippen.
Citera
2014-07-18, 10:26
  #2
Medlem
Davalrofs avatar
Menar du med "patchmärke" sydstatsflaggan?
Citera
2014-07-18, 10:27
  #3
Medlem
Davalrofs avatar
Stod det redneck rakt ut så vill han väl visa att han gillart bara?
Citera
2014-07-18, 10:48
  #4
Medlem
demodemodemos avatar
Han gillar inte 50-tals mode då? Typ som man ser idag. Läderboots, raw denim jeans, vit tischa, hängslen etc
Citera
2014-07-18, 12:16
  #5
Medlem
Jag kan inte så värst mycket om raggarkulturen i Sverige men jag har nog sett raggare flasha den Amerikanska sydstatsflaggan om inte jag sett helt fel.
Citera
2014-07-18, 12:20
  #6
Medlem
StoffeSvenssons avatar
Redneck är en nedsättande benämning i USA på lågutbildade vita lantisar.

Detta tycker kanske vissa raggare i Sverige är tufft. Vissa raggare tycker ju att det mesta från den amerikanska södern är coolt.
Citera
2014-07-18, 13:22
  #7
Medlem
BotkyrkaOGs avatar
En raggare skulle nog aldrig associera sig med termer som "white trash" eller "trailer trash", utan stilen dom är ute efter är kanske den rikare typen av sydstats rednecks, många i södern äger ju gårdar bär jeans och cowboyhatt samtidigt som de kör vråliga kromade bilar. En fascinatiom för sydstatskultur allt i allo är ju lite deras grej.
Citera
2014-07-18, 14:55
  #8
Medlem
PiusXIIIs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Davalrof
Menar du med "patchmärke" sydstatsflaggan?

Den flagga du tänker på är förmodligen en av de nationsflaggor sydstatarna använde under inbördeskriget. Flaggan står idag för många som en symbol för hela amerikanska södern, och ingalunda enbart för gruppen "rednecks" vilka de nu är. Den är ännu i denna dag en del av Mississippis flagga.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/42/Flag_of_Mississippi.svg/400px-Flag_of_Mississippi.svg.png
Citera
2014-07-18, 22:27
  #9
Medlem
Många raggare och "bilintresserade" flashar med sydstatsflaggan. Knappast någon nyhet, TS.
Citera
2014-07-18, 23:57
  #10
Medlem
Den första generationen "Old-School"-raggare var var en slags välskolad eller ordinär arbetarklass - titta på James Dean i filmen Ung rebell så får ni raggarens grundtyp. Fast i Sverige pluggade han inte på gymnasiet utan mer på yrkesskola eller tekniskt institut eller jobbade som avancerad specialist i industrin, eller jobbade som vanlig industriarbetare.

Old-School-raggarna hade inte annat än undantagsvis något begrepp om den historiska bakgrunden till det amerikanska inbördeskriget och dess orsaker och resultat.

Men - som någon är inne på här ovan - efterkrigs-Amerika var en allmän kulturell förebild. Dit hörde hela kittet med allmänna föreställningar om livsstil och vad som var rebellliskt etc. Att det fanns tämligen osmakliga rasproblem i Amerika så sent som under 60-talets första halva, hade normalraggaren mycket vaga kunskaper om. De tidiga raggarna höll inte på så mycket med sydstatsflaggor utan var mer fokuserade på det moderna Amerika och det som uppfattades som modern amerikansk livsstil.

Amerikanska jeans fanns inte i Sverige förrän efter ca 1960. Tills dess fick man köra med svenska Libo och andra sämre kopior från Borås. I dag är väl jeansen pakistanska eller från sydostasien i största allmänhet. De första jeansmärkena hette Leiba, Lee, Wrangler och Lewis, de tre senare var statusmärken.
Citera
2014-08-10, 02:41
  #11
Medlem
area50s avatar
Skulle ni kalla dessa individer för "Raggare" eller "White Trash"?
https://www.youtube.com/watch?v=rBxpWSAw4Vk
Citera
2014-08-12, 04:10
  #12
Medlem
Shalashaskas avatar
Jag skulle vilja hävda att "redneck" är något som inte går att vara i Sverige.
Man kan vara "bonnig" men att använda begreppet "redneck" i Sverige känns fel.

Raggare skulle jag dessutom säga är ganska långt ifrån "bonnighet", även om det också är ett gledbyggds-, småstadsfenomen, främst.

En raggare har en stil som är tagen ifrån amerikansk ungdomskultur från efterkrigstiden, typ 50-tal.
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in