Hej Flashback!
Min kille har en hund som är 25% doberman och 75% rottweiler. Han är drygt sex år gammal och kastrerad om det har någon betydelse. Hunden får mat på regelbundna tider men väljer istället och äta när det passar honom. Om han exempelvis får mat kl nio på morgonen så kan maten stå orörd fram tills eftermiddagen. Min kille har testat att ge annan hundmat och ibland så äter han direkt när maten ges. Han har haft samma hundmat i drygt ett år.
Vi har diskuterat ifall om han skulle kunna vara ledsen eller liknande men han är ute i skogen och leker varje dag i minst en timma, får kärlek och omsorg så jag tror inte han är understimulerad på det planet.
Till det hela hör att han är otroligt lös i magen med jämna mellan rum. Avföringen är jättelös men i enorm mängd (tänk häst avföring). Nu de senaste dagarna så utför han hans behov i köket nån gång under nattetid för när man ska städa rent på morgonen möts man av kall avföring i köket.
Ber därför er här på Flashback om tips och råd angående att han äter så oregelbundet, lös i magen och uträttar behoven i köket under nattetid. Ber om ursäkt om ni finner texten rörig och stavfel, skriver från en mobil telefon.
Tack på förhand!