Såg precis den här dokumentären.
https://www.youtube.com/watch?v=fFRZ1NDR0Rc
Kort sagt så hålls inte en enda kvinna (eller barns förälder) ansvarig för att självmant ha lagt ut annonser på internet. Utan allt ansvar läggs på männen. Det är alltså mäns fel att kvinnor själva väljer att sälja sig själva. Eller som i den här dokumentären, så är det mäns fel att föräldrar inte kan hålla sina barn i shack och hålla dom från att sälja sig själva på internet.
Notera hur en tjej som nu sitter bakom lås och bom fnittrar och använder termer som "ahmyhod he was so cuute" när hon pratar om pimps. Och notera hur hennes morsa säger "if she came back home again, she would just run away to sell sex again". MAO så vill inte föräldern ta ansvar, och ingen håller henne heller ansvarig.
Män sitter i fängelse för det, män skambeläggs för det, män hängs ut för det, och man gullar med kvinnorna. Man gullar med föräldrarna. Ingen jämställdhet. Inget 50%50 ansvar, utan allting bärs av männen. Man går t.om så långt som att skambelägga att män ens har en sexualitet för att slippa att hålla den andra parten ansvarig också - trots att kvinnorna aktivt självmant valt att sälja sig själva. När man konfronterar Craigslist (en hemsida som säljer sex) ägare, så säger man; "he couldn't even respond with a single wooord".
What a dork, eller?
Jag minns hur trafficking blivit målat som något mytomspunnet när jag växte upp. Lilja 4 ever brukade jag få höra om, och hur kvinnor slavar för män. Men den här dokumentären fick mig att fundera, även fast det handlar om barn som säljer sig själva. Man borde ju åtminstånde hålla föräldrarna ansvariga?