På plussidan är att försvarsspelet ser bättre ut. Trots att vi blir tillbakapressade i två perioder så får inte Lakers iväg så värst mycket skott.
På minussidan är att vi blir så hårt tillbakapressade och det på hemmaplan. Vi ska inte förvänta oss att vi kan spela ut alla lag men vi ska fan kunna skapa mer på hemmaplan. Men, men, vi är väl ändå på rätt väg just nu känns det som.
Citat:
Ursprungligen postat av
Alphatross
Ska bli intressant att följa honom om han nu får fortsatt förtroende i A-laget. Har du sett honom mycket i U20 också? Vad har han för svagheter?
Har inte sett honom jättemycket men nog för att se talangen. Han har väl egentligen inga svagheter för sin ålder och sin spelstil. Det är ju ingen flashig spelare utan en tuff tvåvägsback som ändå har offensiva egenskaper. Han har ju visat upp ett ruggigt bra förstapass bland annat och kan ju även skjuta.
Men i den åldern kan och ska man ju bli bättre på allt för att en dag kunna spela i SHL och i förlängningen SHL men helt klart en ruggigt intressant back. Jag minns inte när vi haft en 18-åring som spelat sådär moget på backposition. Dean var inte riktigt där när han var 18.
---------------------------------------
Var är förresten alla fördömanden efter Strömwalls armbåge? Jag menar, när en Luleå Hockey-spelare drar på sig ett matchstraff så är han en skam för sporten och borde stängas av på livstid. När andra lag har spelar som gör samma sak - då är det knäpptyst.
Vi mot resten av Sverige men det är sen gammalt.