Citat:
Ursprungligen postat av
Xelious
Det hindrar dig uppenbarligen inte att komma med dåliga gissningar. Varför skulle USA ha hjälpt Saddams gamla generaler i ISIS mot Malaki som de stödjer? Varför skulle USA stödja ISIS som dödat så många rebeller i Syrien samtidigt som USA stödjer dessa rebeller? Hur tror ni överhuvudtaget att USA, "den stora satan" kan styra ISIS, än mindre att Israel kan det?
USA har genom historien stött massvis av rebeller, upprorsmakare, "frihetskämpar" (osv) över hela världen. USA stödde Talibanerna i Afghanistan, Saddam Hussein i Irak, exil- och facistalbaner i Albanien och mycket mycket mer. Följande sida ger en helt ok sammanställning över 35 länder där USA aktivt stött facister och framtida terrorister/terroriststater -
http://www.alternet.org/world/35-countries-where-us-has-supported-fascists-druglords-and-terrorists?page=0%2C0
I dagsläget är det rätt uppenbart att USA stött "moderata" rebeller i Syrien. USA själva har varit ganska öppna om det. Antingen är det iq-befriade ligister som styr i USA och tror att stödet till dessa "moderata" rebeller kommer gynna regionen, eller så är allt beräknat. De trodde väl inte på allvar att vapnen inte skulle kunna hamna i fel händer? Sedan så förundrar man sig över tilliten USA visade de så kallade moderata rebellerna i Syrien. Irak gav varningstecken för länge sen om att dessa vapen används mot Irakiska armén i Irak. Har USA brytt sig om det? Kriget i Syrien var från första början sekteristiskt, även bland "moderata" rebeller. Shia/Alawiterna skulle bort, och när USA aktivt stödjer en part som bedriver sekteristiskt krig så är det rätt uppenbart att man redan där har en specifik agenda.
... Eller tror du att USA stödjer de "moderata" rebellerna i Syrien av god vilja? Har inte deras handlingar i sin tur gynnat ISIS? Det kanske inte var deras syfte, men utgången är solklar. Och angående Israel så sitter de nog och skrattar över allt som händer. Är det någon som gynnats mest i denna konflikt så är det Israel.