I min fasa upptäckte jag att problemet var lite större en bara annonsen. Jag studerade inte annonsen särskilt noga eftersom jag ville få upp det på Flashback så snabbt som möjligt. Egentligen hade jag velat moderera min TS och rubriken, men jag kan ju ta efterföljande tankar här likaväl.
Helsidesannonsen i Hem & Hyra är ju bara en hint om Hyresgästföreningens kampanj "fler hem", och hela kampanjen utesluter ju SD.
Hyresgästföreningen har alltså påbörjat en kampanj som de kallar "fler hem" som dels lanserades i papperstidningen och dels finns online (
www.flerhem.nu). På hemsidan kan man bland annat kontakta en politiker "http://flerhem.nu/kontakta-partierna/" men där är SD inte representerade.
På hemsidan till kampanjen (
http://flerhem.nu/om-hyresgastforeningen/) kan man bland annat läsa följande om hyresgästföreningen:
Hyresgästföreningen är en partipolitisk obunden medlemsorganisation. Vi jobbar för att hyresgäster ska bo bra, men också för att förbättra boendesituationen i stort. Här på flerhem.nu vill vi lyfta fram hur de ungas boendesituation i Sverige ser ut och hur du kan påverka den, så att fler kan flytta hemifrån i en rimlig ålder. Förutom denna sajt har vi också gjort reklamfilmer som du kanske har sett på tv eller bio, annars kan du kolla på dem här nedan
Är hyresgästföreningen verkligen en partipolitiskt obunden medlemsorganisation?
Hyresgästföreningen är således inget företag som ska verka hursomhelst. De går ju, i mitt tycke, emot sin filosofi om att vara partipolitiskt obunden med uteslutningen.
Självklart har SD en bostadspolitik. Men det visade sig svårare än vad jag trodde att hitta någonting om deras bostadspolitik, speciellt nationellt. På hemsidan
http://sverigedemokraterna.se/var-politik/12445-2/ finns det ingen tydlig underrubrik för bostadspolitik så man får nog leta lite.
Aja, SD:s bostadspolitik är off-topic, men den existerar ju i alla fall.