Citat:
Ursprungligen postat av
axetown33
Du har rätt, men PP är inget dåligt val när det kommer till frihet.
Håller med dig.
Citat:
Man kan skriva under för att legalisera cannabis i EU, vi måste agera för att förändra Sverige och kan inte se på när allt fler åker fast för skit brott. Projektet som vill legalisera cannabis heter Weed like to talk.
Har redan gjort det.
Citat:
Ursprungligen postat av
baader
Om man blandar ihop avkriminalisering med legalisering, vilket är lätt hänt att man gör om man inte är så insatt och följt debatten, så tror jag inte frågan står särskilt högt upp på dagordningen.
Gör så här om du tvivlar. Kontakta berörda politiker själv och ställ frågan om dom anser att man skall straffas om man är/har varit påverkad av narkotika. Påpeka dessutom att det står i deras eget partiprogram att dom är för en avkriminalisering av just eget bruk.
Jag garanterar att du kommer få svaret att dom inte vill att människor skall straffas för att ha brukat narkotika.
Att inte kunna skilja på diverse uttryck som avkriminalisering vs legalisering kan som du säger tyda på ett visst ointresse för frågan, men det ändrar inte det faktum att, som jag tidigare skrev, V redan har visat konkreta exempel på att man som parti är redo att föra fram frågan på dagordningen även i riksdagsarbetet.
Här är konversationen jag hade med några av EU kandidaterna:
Mikael Gustafsson (som var V´s representant i EU innan detta val)
"Hej Mikael.
Jag skulle vilja ställa en fråga till dig med anledning av ditt deltagande i enkäten som Accentmagazin publicerade angående alla EU kandidaters inställning till alkohol och cannabisfrågor, för jag antar att det är du som är EU kandidaten Mikael Gustafsson från V?
Enligt Accent så skall du på frågan om du anser att cannabislagarna bör luckras upp, ha svarat att "All hantering av cannabis bör vara fortsatt illegal."
Min fråga är om detta även gäller eget bruk, då Vänsterpartiet i sitt partiprogram har antagit ställningen att eget bruk av narkotika bör avkriminaliseras.
Har Accent missförstått dig eller är det du som har missförstått frågan från dom? Skulle uppskatta ett svar så snabbt som möjligt då jag och många med mig inte vill lägga vår röst på en person som vill fortsätta att hålla eget bruk illegalt.
Jag kommer att skicka denna förfrågan även till de andra 5 st EU kandidaterna som svarade på Accent´s enkät och likt dig svarade att de inte vill se en avkriminalisering"
Svar från Mikael:
"Hej och sorry att jag dröjt med svar! Det är lite mycket just nu
Bra att du hörde av dig i denna fråga! Ja, vi hade mest missförstått frågan, men också för att frågan är lite vinklad. Svarar man på ett sätt ser det ut som man vill kriminalisera allt, svarar man på ett annat sätt kan det se ut som man förespråkar att fler använder droger. Men vi har nu ändrat vårt svar! Ledsen att det blev så här, men bra att du uppmärksammande mig på det!
Vänligen Micke"
Skickade även samma brev till några andra kandidater som sagt var, och här är fler svar.
Svar från Leo Ahmed:
"Tack XXXXXX
Nu har jag kollat upp det och du har rätt
V föreslår att egen konsumtion av narkotika ska avkriminaliseras. Det gäller redan slutförd konsumtion, vilket t.ex. innebär att polisen inte kan tvinga någon att lämna urinprov vid misstanke att någon är narkotikapåverkad. Innehav vill vi att det ska vara illegalt även i fortsättning. Så om någon blir tagen på bar gärning rökandes cannabis så ska det vara straffbart.
Jag ber om ursäkt om du blev upprörd över svaret men nu vet jag lite mera om frågan och ska bli tydligare nästa gång!"
Svar från LiseLotte Olsson:
"Hej! Tack för du inf mig om detta! Nån missuppfattning har det blivit - jag vill inte att eget bruk ska kriminaliseras! Hoppas det går att få till en ändring hos Accent. Mvh"
Man ser ju tydligt att kunskapen är lite sviktande inom partiet vilket jag måste säga att jag är aningen besviken över faktiskt.
Men V har numera även en i ämnet mycket kunnig medlem i partiet vid namn Björn Fries, och jag tror att han kommer att kunna utföra en hel del om V får en stark ställning i en kommande regering.