2014-05-15, 22:53
  #1
Moderator
Siegfrids avatar
Citat:
Hatbrott bakom skolbrand:
”Dö kapitalistsvin”

Branden på Karolinska skolan häromdagen var riktad mot ungdomspolitikern och eleven Lovisa-Teolinda Pettersson (KDU), misstänker polisen.
– Jag har tidigare utsatts för dödshot på skolan, säger hon till NA.


NA kunde häromdagen berätta att hela Karolinska skolan fick utrymmas efter att någon tänt eld på ett elevskåp. I dag rapporterar TV4 att det handlar om ett attentat riktat mot politikern och eleven Lovisa-Teolinda Pettersson som är länsordförande för Kristdemokraternas ungdomsförbund.
http://na.se/nyheter/orebro/1.249035...apitalistsvin-
Citera
2014-05-16, 00:28
  #2
Medlem
Paradziks avatar
Hatbrott bakom skolbrand: ”Dö kapitalistsvin”

Hatbrott?

Citat:
direkta dödshot

– Jag har fått hotbrev i skåpet vid två tillfällen under våren. Vid det första tillfället stod det ”Jag ska döda dig ditt kapitalistsvin” och vid det andra stod det ”Kapitalismen och fascismen ska dö. Du ska dö nästa vecka”.

Vem tror du ligger bakom det här?
– Ja, det är ju med stor sannolikhet någon med vänsterradikala åsikter. Men den eller dom behöver ju inte vara kopplade till något parti eller förbund.
http://unvis.it/na.se/nyheter/orebro...apitalistsvin-


Om dom orkar kan polisen kolla lokala UV, SUF, RKU
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in