Citat:
Ursprungligen postat av
Jopsik
Jag accepterar mig själv och jag gör mitt bästa men finner ingen trygghet i att ha ett tomt och trist liv, det måste ske något. Och varför skulle man inte behöva jämföra sig med andra? Är det inte mänskligt att hävda sig?
Hade du accepterat tillvaron så hade du inte behövs söka trygghet genom yttre omständigheter. Vad bygger rädslan på? En spåkula i ditt huvud som säger att det här kommer att ske om du inte gör det här. Problemet är bara att allt är en fantasi.
Ser du inte att anledningen till att du är irriterad på de som lever fattig är därför att du jämför dig med dem? Hade du inte jämfört dig med dem så hade du inte varit irriterad. Detta är bara onödigt lidande skapat av ditt ego. Och vem vill lida? Ingen, vi vill alla vara lyckliga.
Mänskligt vet jag inte. Vad spelar det för roll? Jag är inte den som bestämmer vad som är mänskligt eller inte. Jag personligen ser ingen poäng i att jämföra mig med andra. Det skapar bara lidande.