2014-05-12, 13:13
  #1
Medlem
Hej!

Jag tänkte arrangera ett VM-tips nu inför fotbolls-VM i Brasilien. Jag undrar om det finnas några bra mallar ute för detta ännu. Har googlat en del men hittar inte någon jag direkt vill ha. Helst ska de vara 1x2 för alla matcher och grupper där man kan fylla i vilka lag som hamnar på vilken position.
Citera
2014-05-12, 13:51
  #2
Medlem
Villons avatar
Automatformaterande excelfil: http://www.excely.com/football/2014-fifa-world-cup-schedule.shtml
Citera
2014-05-12, 14:38
  #3
Medlem
erikbes avatar
Mitt tips slutade

1 Tyskland
2 Argentina
3 Brasilien
4 England
Citera
2014-05-12, 19:38
  #4
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Villon
Automatformaterande excelfil: http://www.excely.com/football/2014-fifa-world-cup-schedule.shtml

Imponerande att de lyckas få tabellerna att sortera rätt även vid inbördes möten. Försökte få till något liknande, men har inte klarat ut det

Däremot har jag fått ihop en fil där man lägger till en flik för varje person och sedan via ett macro får en automatisk sammanställning av poängen, när man fyller i rätt resultat. Vill man ha en tippningstävling slipper man räkna alla poängen manuellt.

Hade kunnat vara något att basera ett Flashback-tips om Ferry inte vill dra i det igen. Fördelen är att när man väl klistrat in alla flikar rätt och skapat total-fliken kan alla användare uppdatera resultaten fortlöpande, och en person får inte samma administrativa börda.

http://speedy.sh/YjbHj/Worldcup-soccer-score-betting.xlsm
Citera
2014-05-13, 12:42
  #5
Medlem
Ingen som har någon mall med 1x2?
Citera
2014-05-13, 12:48
  #6
Medlem
Villons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kjelken
Ingen som har någon mall med 1x2?
Finns det någon särskild anledning till att du söker just den funktionen? Det är ju mer än bara poängen som avgör hur lagen placerar sig i grupperna, och filen jag länkade till gör uträkningen automatiskt.
Citera
2014-05-13, 14:11
  #7
Medlem
Det är mest för att förenkla för tipparna, slippa skriva 64 resultat. Istället kan man sätta in lagen på den platsen i gruppen man tror dom kommer, om du förstår hur jag menar. Fanns en sådan mall på Uefas hemsida inför EM 2012 men inte hittat någon nu.
Citera
2014-05-30, 20:53
  #8
Medlem
betme.se kan man skapa upp egna spel med 1X2 eller resultat.
Resultat, placeringar m.m. uppdateras automatiskt.
Citera
2014-05-30, 21:28
  #9
Medlem
TheBunks avatar
Kör vm.1x2.se istället.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in