Flashback bygger pepparkakshus!
2015-10-10, 13:22
  #145
Medlem
Yppsilons avatar
Hur förhåller du dig till detta idag?

Jag tänker att du ändå på något vis känner en realism i detta, utifrån det jag läst. Men att du accepterar sjukdomsbilden när den skadar din förmåga att existera.

Jag undrar själv då jag upplevt många liknande tillstånd på svamp. Fick vanföreställningar som var kvar i flera år. Men dem var mer som insiktsfulla antaganden om verkligheten. De liksom passade så bra in i pusslet.
Citera
2015-10-10, 14:44
  #146
Bannlyst
I vintras hände allt möjligt mig. Jag upplevde både lukt och ljud hallucinationer. Nästan varje natt trodde jag att folk var inne i mitt hus. Men jag försökte bara intala mig själv det bara var hallucinationer. Sedan höll det på så 2-3 månader. Idag har jag ingenting av detta och undrar om jag kanske bara inbillade mig allt. Men ingen i min omgivning tänkte på att jag inbillade mig underligt, och sedan kan jag inte säga att min arbetsförmåga var/blev nedsatt.
Citera
2015-10-11, 23:38
  #147
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av BackFromHell
Jag har diagnos paranoid schitzofren också har nyligen avslutat en riktig funktionell psykos symbios.
Kanske låter lite invecklat,men har gått igenom ett 8,5 års långt senarium bortom mensklig fantasi
eller fantasi. det låg inte ens i mins vildaste fantasi att veta vad en riktig funktionell psykos symbios skulle medföra. Normalt går man ur situationen med medesin jag fick en upplevelse bortom vad du vill...igentligen inga konstigheter som det utspela sej. först va det bara ett evigt lidande i 4år,sen bytte jag ryggmärg då ryggraden hetta upp enda till nacken och måste ha hamnat i ett kroppsligt dö läge.
fast i en symbios psykos med fysiskt funktionella efekter med 100% verklig upplevelse i drygt 4,5 år dag som natt. Ska skriva en bok, den ska heta den omöjliga vänskapen i den fantastiska fasan.
Måste ha gåt igenom allt man kan... jag är fortfarande schitzofren med diagnos paranoid schizofren, men bedriver idag egen verksamhet.

Jag har gått igenom olika etapper och till synes på bilder olika förändringar i utseendet,allt har handlat om både religösa inslag av andliga möten och fysisk kontroll kroppsligt av det jag kunna höra. en värld utomhus som en värld med himlen bebodd av gudar sen planetariska efekter som strålning, kropps regleringar av kropps tempratur från glödhet till iskall i olika faser. i psykos symbiosen möjlig till påvärkan av gammal tid och runskrift, det man ska veta är att psykos är ett stadie i ett mellanting ett and rum av mental kontakt med ett mellanting. Symbios är mer en möjlighet till att kunna samspela i en delad verklighet utspelad i verkligheten och va beträffar mitt symbiotiska anlag så va det då jag fick uppleva situationer som utspela sej av mer andlig karaktär. det är inte så svårt att förklara igentligen schitzofren är en möjlighet en genetisk möjlighet att ta del av antingen psykoser eller det andliga genom en symbios. schitzofren schitzofreni är en personlighet och psykos en för sej och symbios en möjlighet till det övernaturliga. schitzofren är mer en host till schitzofreni men en schitzofren schitzofreni är en över meniska. men dess värre så är vi nog inte färdig utvecklade så vi har möjlighet till psykos. Det är inte bara bara just schitzofren används på olika sätt, personlighet,betende, figurering, mentalitet osv och delar man upp det rätt så är det egenskaper ej behöriga men tillhörandes den kompletta schitzofren schitzofreni, det du inte kan hanskas med kan lika gärna va mentala egenskaper till en schitzofren schitzofreni. Om man nu tänker övernaturligt så lever vi idag i en tid då menskligheten börjar splittra sej genetiskt, det som en gång va växer fram i vår nutid som att seja att mytologi är tillbaka i verkligheten fast lite fel fördelöad i oss som meniskor. Alla har vi egenskaper från begynnelsen varenda än i olika utsträckningar det ska bara börja som för oss sen ser man hur mycke schitzofren schitzofreni man är
Tvivlar inte ett skit på att du är schitzo, ditt språk är totalt osammanhängande.
Citera
2015-11-10, 05:14
  #148
Medlem
Inge ont inge illa men vet du va paranoid schitzofren igentligen står för i rättslig mening det är igentligen inget i sej som du ens ska se som en diagnos förklaring i fråm till dina symtomer, det är en personifiering av ditt nya ja. Jag är också paranoid schitzofren i diagnos trodde det va en sjukdoms förklaring, har inte gjort ett skit fick mitt livs största rättsliga helvete när polis och psykisatrin samarbetar schitzofren det är samma som högst trovärdig mördare och paranoid det är är defenetivt med all säkerhet en garanterad mördare
Citera
2015-11-10, 07:11
  #149
Medlem
purpurites avatar
Intressant att läsa i tråden och sedan jämföra med personliga erfarenheter i familjen. Hur en diagnos (allvarlig) kan skilja sig så mycket från person till person.

Fascineras lika mycket som det känns tungt att höra hur god sjukdomsinsikt vissa har, undrar vad det beror på att vissa har den insikten och andra har nästan ingen.
Citera
2015-11-16, 22:51
  #150
Medlem
Hur klarade du att få hjälp om du trodde att dessa saker var på riktigt?

Min bästa vän tror att Prins Albert ska mörda henne och hon vägrar allt vad hjälp heter eftersom att detta är 100% på riktigt i hennes värld och det är alla vi andra som är naiva och dumma
Citera
2015-11-20, 20:12
  #151
Medlem
Eustaches avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Proffstyckarn
Jag kan känna av med mina jedi senses om någon förföljer mej.. och det gör ingen just nu.

Hahaha Skön! Jag hade en svår paranoid psykos under 6 månader för några år sen. Sen har jag haft mindre jobbiga psykoser då även jag fick äran att testa Jedi Senses ibland
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in