2014-05-04, 22:07
  #1
Medlem
Hej!

Om jag beskriver en förkortning i den löpande texten i en uppsats, skall jag ändå skriva en förkortningslista till uppsatsen då?

Om jag skriver exv. "Balanced Scorecard (BSC) är ett verktyg för att..." måste jag då skriva Balanced Scorecard= BSC i en förkortningslista tillhörande uppsatsen?
Citera
2014-05-04, 22:10
  #2
Medlem
VonFanderblads avatar
Måste och måste, det är ju trevligt för läsaren i alla fall och att sammanställa en ordlista med 15-20 ord tar ju inte direkt lång tid.
Citera
2014-05-04, 23:37
  #3
Medlem
Var konsekvent så blir det rätt.

Är det en förkortning du använder en gång, är det kanske inte nödvändigt att ha med det i listan, utan då kan du skriva ut det istället. Eller så kan du ta det på en fotnot, inte inom parentes. Förkortningar som återkommer bör du sammanställa en lista med. Vedertagna förkortningar så som m.fl. och t.ex. tas för övrigt inte in i en förkortningslista.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in