Citat:
Ursprungligen postat av
manssmekaren
Färdigrätterna är patetiska, jag måste micra minst två, ibland tre, för att bli mätt. Jag jobbar på kontor, sitter still hela dagen och kör bil överallt, men har ändå ett BMI på 19-21, så jag är verkligen inget matvrak. Undrar verkligen vilken mage de tänkt att maten ska mätta.
Äter främst dafgårds och findus, samt thai-kuberna, ca 400 g allihop.
Så du måste ha 800g-1,2Kg mat, jag skulle fan inte få ner den mängden. Imponerande, sköljs ner med 2l cola åxå antar jag.
Jag klarar mig gott på mindre, fast jag försöker äta flera gånger om dagen istället. Antagligen gör jag nåt fel för mitt BMI ligger inte på 20 trots att jag cyklar, promenerar osv hellre.
Men i yngre dagar så gick det ju utmärkt att vräka i sig vadsomhelst utan att det märktes. Men efter 30 så löste "airbagen" ut.
Åfan, är thaikuberna åxå på 400g. Har inte ens kikat på dom - verkade lite små.