Citat:
Ursprungligen postat av
LaScala
Ja, hur svenskt rättväsen än vänder och vrider på det för att bli av med grovt kriminella så lyckas vi ändå sitta med Svarte Petter i leken i slutändan.
Det vet dom redan när de söker asyl

Bara för att de får PUT betyder det inte att de blir svenska medborgare

Alla som ansöker om svenskt medborgarskap måste sköta sig i något år både avhålla sig ifrån att begå brott samt sköta sin ekonomi och inte hamna hos kronofogden.
Båda misstänka har ju redan visat ganska tydligt att de inte bryr sig om svenska regler och tror att de sitter tryggt här och inte kan utvisas.
Självklart så får bägge livstidsutvisning om de fälls för detta brott men som framgår i tråden det kommer inte att gå o skicka dem en meter utan dem får vara utan medborgarskap och förhoppningsvis så kanske deras anhöriga har ihjäl dem så slipper vi betala för dem i oändlighet.
Jag är varken rasist eller främlingsfientlig men jag är trött på att respektera andra kulturer som tvunget skall behandla oss som sopor o begå brott och sedan anklaga oss för att de åkt fast åk hem o begå samma brott o se om ni hanteras med silkesvantar tänker jag