Citat:
a.) då anser du lika för evolutionsteorin, att den inte är en absolut modell, inte 100%-ig. professor Higgs hade en teori, som bekräftades med ett experiment. en teori stärks eller försvagas beroende på de utfall man observerar från olika försök eller observationer i naturen. evolutionsteorin har observationer och argument som kan stödja teorin. Evolutionsteorin lägger upp en modell för hur arter uppstod, men kan förkastas om observationer i naturen argumenterar mot teorin, eller hur?
Det är ju ganska grundläggande inom vetenskapen att nya observationer ändrar teorier om de inte matchar varandra, så vad är din poäng?
Citat:
b.) övergångsart? läs Darwins egna ord och hans bekymmer för teorin som han själv format:
http://creationwiki.org/Transitional_form#Darwin.27s_Concerns
http://creationwiki.org/Transitional_form#Darwin.27s_Concerns
Ja, till skillnad från t ex kreationister var Darwin så pass ärlig att han erkände att han kunde ha fel och ägnade en stor del av "Origin" åt att förekomma den oundvikliga kritiken. Visa gärna upp någon kreationist som visar på samma grad av självkritik.
När det gäller det du talar om förutspådde han att dessa arter borde finnas som fossiler och efter några års grävande kunde man konstatera att han hade rätt. Så... vad är din poäng?
Citat:
c.) Du påpekar att mutation är ett nödvändigt element för evolution och att evolution är beroende av mutationer, eller hur? Kan du då förklara varför anti-mutation egenskaper evolverats fram hos organismer om evolution är så beroende av mutation? prata om att den evolutionära processen tar kol på sig själv.
Det låter som att du har dålig koll på hur det funkar.
Citat:
Låt oss ge ett konkret exempel på att forma en teori. Vi utvecklar en teori kring hur de röda blodkropparna transporterar syre från lungorna och vidare till kroppens celler. vi gör kvalificerade antaganden och gör experiment. Femtio år senare utvecklas en sofistikerad metod som avslöjar i nanonivå hur syre binder till hemoglobin, processerna sker på atomnivå och för första gången visas hur hela den kemiska processen går till. för femtio år sedan fanns inte denna teknik, då hade man bara en teori kring hur processen gick till. Nu, femtio år senare, så har teorin bevisats med evidens på hur hela den kemiska processen går till. Vad vill du kalla denna övergång för? från teorin till att teorin bevisats? nu när man vet hur den kemiska processen sker till, är processen fortfarande en teori?
Olika teorier kan naturligtvis vara olika starka. Nya observationer som stödjer en teori förstärker den såklart. Evolutionsteorin har liksom många andra teorier utvecklats så som ditt exempel.