Citat:
Ursprungligen postat av
EVAQ8
Men om man har en utländsk nationalitet är det väl då ändå väldigt enkelt i praktiken att bara hävda att man inte har några pengar så rätten får punga ut ersättning för flyg + hotell? Det är ju inte säkert att det är enkelt för rätten att kontrollera vad för tillgångar + eventuell inkomst en utländsk medborgare har, eller är jag helt ute och cyklar nu?
Nationalitet har egentligen ingenting med saken att göra, även om du givetvis har rätt i att det är svårare kontrollera inkomst för en person som inte arbetat i Sverige. Men i praktiken kan man nog ofta bedöma personens ekonomiska förhållanden ganska bra ändå. Vid osäkerhet får man väl ta personens uppgifter för goda helt enkelt. Det finns ju även annat att ta hänsyn till, såsom kostnader och besvär för en inställd förhandling.
Vet man att personen permanent befinner sig långt från borta lär man noga undersöka om inte målet kan tas utan huvudförhandling. I vissa fall kan det räcka att man hör personen per telefon. I vissa länder, såsom Norge, kan man få hjälp av domstol där för att genomföra en videokonferens.