Jag har köpt vanlig Pirkka ättika vars ättiksyrekoncentration är 10 viktprocent. Ni svenskar kanske mäter koncentrationen i volymprocent därför skillnaden?
Köpte konserveringskrydda, tillsatte lite mera salt, senapsfrön, svartpeppar, några lagerblad och två hela milda chilis och tre stora bananschalottenlökar.
Konserveringslagen var 2 dl ättika 1 1/2 dl socker samt 4dl vatten.
Det blir en lång tiodagars väntan på att få provsmaka.
På grund av en operation så smakade jag aldrig på mina picklade ägg. Äggen har nu varit fem månader i kylskåpet. Vad tror ni, är de fortfarande ätliga?
Men de är väl konserverade? Ingen luft kommer så antar jag dem inte blir dåliga utan bara smakar inte så gott. Alltså inte så farligt att äta. Ren tolkning från min sida!
Men de är väl konserverade? Ingen luft kommer så antar jag dem inte blir dåliga utan bara smakar inte så gott. Alltså inte så farligt att äta. Ren tolkning från min sida!
Har inte ens vågat öppna burken. Här är en bild på äggen.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!