Flashback bygger pepparkakshus!
  • 1
  • 2
2014-03-28, 19:32
  #13
Medlem
Wikipediasidan Felid Hybrides skriver alltså att: "There are reports of bobcats breeding with domestic cats, but evidence of offspring remains circumstantial and anecdotal. Their interfertility is yet to be proven scientifically." Så huruvida de kan få avkommor måste nog betraktas som tveksamt.

Citat:
Ursprungligen postat av TheJacket
Nej det är det inte. Bara en Maine Coon, den största tamkattsrasen.
Som komiskt nog fått sitt namn just eftersom det ursprungligen ryktades att den utgjordes av katter som blandats upp med tvättbjörnar.
__________________
Senast redigerad av Disciplina 2014-03-28 kl. 20:00.
Citera
2014-03-28, 19:37
  #14
Medlem
ganglere2s avatar
Lejon och tiger kan få avkomma så kanske även katt och lodjur.
Citera
2014-03-28, 22:49
  #15
Medlem
skunkjobbs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Hedobald.Braxen
Då är du off topic. Läs frågan i rubriken igen.

Edit: Såg nu att du startade tråden ;-)
Vi har ju alla tidigt insett att TS menade om de kan få avkomma tillsammans och inte just själva parningen så då var det ju inte alls OT.
Citera
2014-03-29, 22:48
  #16
Medlem
fsdfsdfs avatar
Bobcat som länkas i vissa länkar är en betydligt mindre variant av lodjurssläktet - en helt annat art.

Våra svenska eller snarare europeiska lodjur kan bli stora som en mindre kökssoffa och väga 30 pannor.

Skulle tänka mig att en sådan hane som påträffar lilla Missan ute i skogen skulle se henne som bytesdjur snarare än lekkompis i sänghalmen.
__________________
Senast redigerad av fsdfsdf 2014-03-29 kl. 22:50.
Citera
2014-03-30, 13:08
  #17
Medlem
Zanizailas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Hedobald.Braxen
Para sig - borde nog gå. Kan människor sätta på får så kan väl ett lodjur humpa en katt.
Få avkomma är däremot inte troligt. Skulle en befruktning överhuvudtaget ske lär fostret stötas bort.
Faktum är att just katter är enormt duktiga på att göra hybrider som i andra fall skulle verka helt omöjliga.

Tamkattens vetenskapliga namn är Felis (släkte) silvestris (art) catus (underarten tamkatt).
Servalen är en mellanstor savannlevande katt i ett helt annat släkte, Leptailurus, och de får fertila hybrider (Savannah-katter).
Dvärgtigerkatt/Asian Leopard Cat är en djungellevande katt i ett annat släkte, Prionailurus, och de får fertila hybrider med tamkatt (Bengalen).

Sedan har något så sjukt hänt som en korsning mellan Leopard och PUMA, och det är skitkonstigt för kattdjur delas in i två stora grupper - underfamiljer - Pantherinae (tiger, lejon, jaguar, leopard, snöleopard, trädleopard) och Felinae (alla andra katter förutom geparden). Leoparden är i Pantherinae, och Puman i Felinae, bland de små kattdjuren.
Och de kan få hybridavkomma.
https://www.google.se/search?hl=sv&s...rd&oq=Pumapard

I alla fall - tamkatt och lo borde absolut kunna få hybrider. Lokatter är nära släkt med tamkatter, de är precis som serval och dvärgtigerkatt inom Felinae, och inom den gruppen verkar fertila hybrider vara väldigt vanligt. Värt att tänka på är dock att vår Eurasiska lo väger 20-30 kg, ibland mer, så det är ju en storleksskillnad att prata om... men att para en katt med en annan lo, som rödlon i Nordamerika (hälften så stor som vår lo) är en annan sak, och jag tror det förekommer (det finns dock ingen kattras baserad på det).

Tillägg: Värt att notera är att de flesta tamkattshybrider skapas genom artificiell inseminering (vet inte hur det är med dvärgtigerkatten, men med servaler är det så). Även med de ganska små kattdjur vi brukar korsa tamkatter med så ser de oftare tamkatten som en rival eller ett mål mat än en sexpartner.
__________________
Senast redigerad av Zanizaila 2014-03-30 kl. 13:10.
Citera
2014-04-09, 21:28
  #18
Medlem
Savannah är en korsning mellan Serval och tamkatt, LO och tamkatt skulle sannolikt fungera.

http://sv.wikipedia.org/wiki/Savannah_(kattras)

Edit.

Det finns tydligen blandning mellan bobcat eller amerikansk lo och tamkatt.

http://www.americanexoticcats.com/hi...reed-info.html
__________________
Senast redigerad av kroppskultur 2014-04-09 kl. 21:34.
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in