Citat:
Ursprungligen postat av
modomonno
Du kan väl inte vara så hemmablind att du inte ser att en av SAIKs största framgångar är att man lyckats behålla stjärnorna? Saiks 2 första femmor skulle gå in som 1or i typ alla andra SHL lag. En bedrift så god som någon! Än om det såklart även har med cash att göra till viss del.
Jocke L tror jag vill "hem" till Modo igen.

Nä men. =)
Vet inte, har ingen koll på SAIK eller bandy öht.
Jocke L är redan hemma på Sunnanå.
Citat:
Ursprungligen postat av
€ric
Ingen av dem har varit lika viktig som de tre jag nämnde enligt mig iaf. Jag pratar om att tappa de bästa spelarna. Inte några av de bästa. DE bästa.
Vi tappade Jocke L, Lehtonen, Rundblad, Erixon och Larsson efter 10/11. Bl.a. ettan, tvåan och trean i elitseriens poängliga.
Ifjol tappade vi vår förstacenter samt 3 försvarsgeneraler och den mest offensiva backen.
I år tappar vi Holloway, Emanuelsson och mest troligt Möller. Resten är högst osäkra. Alla backar lär stanna och på forwardssidan har vi fortfarande killar som Jimmie, Arvidsson, Forre, Karlsson + killar som Sundqvist som bara väntar på att få en mer offensiv roll.
Således är "äntligen tappar de sina bästa spelare" lite omotiverat.