Citat:
Ursprungligen postat av
karlkula12
Har snusat en dosa lös varje dag, med några uppehåll, hela livet trots att jag märker av de negativa sidorna rent kroppsligt. Är ett jävla gift detta. Varit utan snus nu sedan 07 i morse. Går "cold turkey" nu. Steg 1 blir att överleva till på måndag.
Vadå steg 1 är att överleva till måndag?
Sedan du tog din sista snus är du en ”icke snusare”. Det finns inga ”steg 1”. Du ska från och med beslutet du tog finna dig i att aldrig mera ta en snus igen. Det blir inget mer. Det är färdigt. Slut. Finito.
Aldrig någonsin kommer du få lägga in en fuktig General efter middagen eller varför whatever du snusade.
Är du ok med det? Längtar du efter att slippa det begäret?
Om inte så kan du komma tillbaka när du gör det för annars kommer det aldrig att fungera.
Det kan låta hårt men man måste verkligen avsky det man höll på med, inse hur lurad man blivit i alla år och längta efter något annat för att det ska lyckas.