Citat:
Ursprungligen postat av
Ettrosatangentbord
Jag tänkte bjuda en tjej som kommer över på lördag, ska jag också dricka av vinet eller tar man som kille en bärs i stället? Kan inte riktigt se mig själv sitta och dricka ur ett sånt där vinglas men är det "romantiskt" att dricka öl när man har en tjej på besök?
Har aldrig umgåtts med denna tjej förut men vi är bekanta, haft samma umgängeskrets. Denna gången blir det bara jag och hon
Vad säger ni?
Att diskutera om det "manligt" är väl som konstaterats ganska bajsnödigt, men däremot tror jag det ur rent praktisk synvinkel kan vara bra att dela hennes vin.
För det första är det ju lite mer romantiskt och förtroendeingivande att DELA en dryck, snarare än "hans" och "hennes" grej.
Sen har ju bira lite nackdelar i en dylik, intim situation... Den där megarapen som ekar så fint framför TVn imponerar sällan på damerna. Och drar du ett par bir så har du ofrånkomligen en del luft som måste ut.
Det andra som måste komma ut ska vi inte glömma heller. Har du två liter öl i kroppen så är det bara en tidsfråga innan det börjar trycka på, och att ta pissepaus när det precis börjat hetta till på soffan är nästan lika illa som att bita ihop och fortsätta försöka vara romantisk med sprängfull blåsa.
Bara några tankar från en som gjort misstaget själv en gång i tiden...