Citat:
Ursprungligen postat av
Jikad
Vilken grund har du till denna kärlek? Någon form av förvrängd moderskänsla till landet? Fick du inte tillräckligt med kärlek av din egen mor så du blev tvungen att knyta band med marken istället?
Det är något jag faktiskt undrat, och aldrig sett ett logiskt argument för folks kärlek till marken, enbart känslomässiga sådana.
Människor är flockdjur och jag tror det ligger instinktivt att känna gemenskap och närhet till flocken, i detta fall nationen.
Alla länder har sina självklarheter. Sverige har feminism, det ifrågasätter man helt enkelt inte. I andra länder, som Albanien, Serbien och Ryssland, är nationalism en självklarhet, det ifrågasätter man inte. Vad är rätt och vad är fel? Vad är mer logiskt, och varför?