Hej, jag har en fråga angående ett presentkort som heter SpendOn för er kunniga där ute. Jag vill köpa en sak online fast jag vill helst inte använda mitt kreditkort av personliga skäl. Så jag undrar om SpendOn fungerar så att jag kan ge pengar för kortet på 7-eleven och sedan fylla den med 200 kr, använda den genom paypal och sedan slänga det. Om det fungerar så är jag nöjd, fast här kommer den riktiga frågan;
"SpendOn Presentkort är gratis att använda för de 3 första köpen. Därefter belastas kortet med 3 kr med köp. Var uppmärksam på att det utgår en månadsavgift från och med den sjunde månaden efter att kortet efter det att kortet köptes (10 kr per månad). Månadsavgiften ökar till 50 kr per månad när kortets giltighets tid har passerats. Om kortet används utomlands tillkommer en växlingsavgift om 2 %."
Denna texten är tagen från deras hemsida
http://www.spendon.se/Information/ men vad sjutton menas med den?! Av vad jag förstår så kan jag inte använda den och sedan slänga den eftersom jag får en månadsavgift, men hur kan detta gå till om jag bara köper den för 39kr, fyller den med 200kr och köper en sak online för 200 kr, hur kan dom begära en månadsavgift. Man rekommenderas att också bara vara över 13 år för att få köpa den. Snälla förklara vad som menas med den texten, jag vill helst inte få en månadsavgift, jag vill att den ska funka som ett engångs-kreditkort.