2014-03-06, 09:29
  #1
Medlem
Ojkans avatar
Hejsan! Är med i en tävling med några skolkamrater går ut på att man ska få 1000kr att växa som mycket som möjligt under två veckors tid. Vi räknar inte med några avgifter eller något. Vad har ni för tips? Ska man köra small cap och hoppas på det bästa? Är inte så insatt i att köpa aktier.
Citera
2014-03-06, 09:34
  #2
Medlem
Dexter.Pointdexters avatar
är ju lite fusk om ni inte kommer fram till vad ni ska köpa själv, blir ju som att skriva en tenta med alla anteckningar tillgängliga...
Citera
2014-03-06, 10:53
  #3
Medlem
Köp samma som Warren Buffett.
Eller så chansar du o tar någon högriskaktie. Antingen sticker den upp som bara fan eller så kommer du sist i tävlingen
Det är ju inte riktiga pengar så spelar roll?
Citera
2014-03-06, 11:05
  #4
Medlem
Ojkans avatar
Bara vill ha lite tips Skulle vara kul att vinna haha. Tror att jag vet vad jag jag ska köpa för aktier nu (på låtsas)
Citera
2014-03-06, 11:13
  #5
Medlem
Ska själv ha en sådan här tävling i skolan! Rätt skojj
Helt inkompetent är man nästan på Aktier dock men försöker att lära mig, lycka till!
Citera
2014-03-06, 11:45
  #6
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av nilserikkk
Det är ju inte riktiga pengar så spelar roll?

Betyget spelar väl roll.

Det borde vara med någon faktor på hur säkert resonemanget är. Att chansa borde ge IG direkt eftersom man sällan kan göra så på riktigt utan att ha en bra grund att stå på med sin chansning.
Citera
2014-03-06, 11:49
  #7
Medlem
AnaheimDuckss avatar
Det är intressant att skolan ordnar aktietävlingar, med extremt korta tidsperioder, och vill att elever ska tävla i vem som får bäst avkastning. En sak om tävlingen håller på ett kvartal eller två, men handlar det om veckor så är det ju bara tur och extrem risk som gäller om det ska hända något. Vad lär man sig av det? Man får enbart en skev bild av aktiehandel som mest liknar någon form av hasardspel.

Tävla istället om vem som har kvar mest pengar efter ett halvår, det känns mer givande om man inte redan har någon större erfarenhet av börsen.
Citera
2014-03-06, 12:15
  #8
Medlem
Dille24s avatar
Tycker att 1000 kr låter extremt lite för en sådan här tävling..

Är ni begränsade till att köpa Aktier? Satsa på minifutures annars så du får lite hävstång!
Citera
2014-03-06, 12:39
  #9
Medlem
Köp Arcam på Mid cap för hela slanten!
Citera
2014-03-06, 14:54
  #10
Medlem
annanmedlems avatar
Köp något av gas- eller oljebolagen som föll mest i Ryssland och hoppas på en lösning?

Jag kan hålla med om att du borde välja själv. Men alla sådana där idiottävlingar slutar ju alltid med att något extremt vinner eftersom det ligger i sakens natur, men man lär sig ju inte ett skit på det eftersom många extremer kanske är och går helt åt helvete..
Citera
2014-03-06, 14:54
  #11
Medlem
annanmedlems avatar
.
__________________
Senast redigerad av annanmedlem 2014-03-06 kl. 14:55. Anledning: skitmus som dubbelklickar och flashback hann visst acceptera på något vänster.
Citera
2014-03-06, 15:00
  #12
Medlem
Ojkans avatar
Vill bara påpeka att det här har ingenting med skolan att göra. Vi kom på idén själva och beslöt oss för att ha en liten egen tävling
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in