Citat:
Ursprungligen postat av
Brille68
Du är säker jätteduktig på att förutsäga marknaden. Bättre än alla andra…
Men i den verklighet som alla vi andra tvingas leva i så kan man inte som normalperson förutsäga marknaden.
Du kan kanske inte. Men det är just det alla optionshandlare i världen ägnar sig åt så det finns ganska många som kan göra rätt hyffsade gissningar.
Citat:
Ursprungligen postat av
Brille68
Rubeln är värd exakt så mycket som den står i nu. Allt är inkluderat.
Japp men dess värde om en månad är synnerligen osäkert. Därför vill varusäljarna inte göra affärer i den eller så tar de extra betalt för att försäkra sig mot risken.
Citat:
Ursprungligen postat av
Brille68
Men alldeles oavsett så säljer Ryssland olja och gas. För de pengarna kan de köpa de produkter de vill. Eftersom man har skrivit långsiktiga kontrakt kan man även matcha framtida försäljningar mot dagens inköp. I samma valuta. Oavsett vilken den råkar vara. Instrumenten finns där, och handeln kan fungera. Med eller utan USD.
Om du ska fortsätta byta med ett land i taget ja.
Ska du göra nått annat behöver du en valuta som godtas av fler länder och den valuta som godtas överallt (möjligen med undantag av nordkorea då) är Dollar