Citat:
Ursprungligen postat av
otukt
Korrekt i det mest. Men att utelämna idén om demokrati och den fria världen som en mer nobel idé och moralisk än jämfört med diktaturer. Utan den arabiska våren så hade det inte varit något krig i första början. Värt att nämna de araber som vi i väst sympatiserar med vill ha demokrati, fred och frihet. Något som får beslutsfattare som Obama att ingripa. Men samtidigt gjorde han för lite precis som i Irak och Libyen som gav rum åt isis.
Just på grund av den anledningen att obamas tro på multilateralism. Att ryssarna ville ha fred och då kan man jobba med dem. Men det var ju bara Putin being Putin och når sina objektivmedan väst ändrar position igen.
Om du ser till hela Asien och Mellan Östern är det endast diktaturländer, de som försökt med demokrati har det blivit kaos med mycket elände, det är endast att inse att som i muslimländer fungerar inte demokrati, som oftast är klansamhällen.
Arabiska våren skapade inga demokratier och när det gäller Syrien användes arabiska våren att skapa kaos, som gjorde att al-Qaida gick in i demonstrationståget och knivdödade poliser,fanns även prickskyttar som sköt mot polisen, allt för att skapa kaos och upplopp.
Det som skedde i Damaskus vid demonstrationen var planerad av terrorister där motivet var att få en regimförändring som backades upp av USA, Saudi med flera andra länder, även EU stödde en regimförändring i Syrien.
Som bonus fick EU en enorm flyktingkatastrof, från Syrien var det många desertörer som begav sig till Europa där de blev mottagna med arbetsfri inkomst livet ut och bostad och som i Sverige med medborgarskap mycket snabbt.