Alla webbshoppar kör väl med saker i stil med "Slut! Beräknad i lager 2014-01-xx" eller "Preliminärt till lager - 2014-01-xx".
Du kan inte heller kräva att köpet ska gå igenom om det t ex är en utgående modell som inte finns mer (slut hos importör eller liknande).
Citat:
Rätt att kräva att säljaren fullgör köpet
12 § Köparen får hålla fast vid köpet och kräva att säljaren fullgör köpet.
Säljaren är dock inte skyldig att fullgöra köpet, om det föreligger ett hinder som han inte kan övervinna eller om fullgörelsen skulle förutsätta uppoffringar som inte är rimliga med hänsyn till köparens intresse av att säljaren fullgör köpet. Om ett förhållande som nyss nämnts upphör inom rimlig tid, får köparen dock kräva att säljaren fullgör köpet.
Köparen förlorar rätten att kräva att säljaren fullgör köpet, om han väntar orimligt länge med att framställa kravet.