Med anledning av flytten av
denna tråd till papperskorgen så blev jag lite fundersam över vad som räknas som en "riktig" eller "tillåten" konspiration?
Att ett företag som tillverkar godis använder en barnstjärna för att göra smygreklam för sina produkter är tydligen trams.
Att NASA fejkat månlandningarna är däremot en tillåten konspiration, likaså att USA:s regering skulle ligga bakom 9/11, att förintelsen är ett judiskt påhitt (de har visserligen flyttats till revisionistforumet, men de låstes inte), och så vidare.
I mina ögon är det i alla fall bra mycket mer otroligt att NASA skulle fejka månlandningen och få de hundratusentals personer som jobbade med projektet att hålla tyst om det än att ett godisföretag försöker göra smygreklam.
Det här skall inte ses som kritik mot trådflytten, utan bara en möjlighet att diskutera vad som räknas som en legitim konspiration.
EDIT: Amy Diamond-tråden höll dessutom på att utvecklas till en pedofilkonspirationstråd, vilket jag tycker skulle ha varit väldigt intressant.