Citat:
Ursprungligen postat av
FnurrHa
Är detta den politiska frågeställningen?? Allt våld är självklart förkastligt! Men frågan i trådstarten är tämligen vagt formulerad.
Citat:
Ursprungligen postat av Fula Gubben
Vänsterextremist begärd häktad för dråpförsök i Kärrtorp. En av ledarna i Revolutionära Fronten, uppges det. Har detta varit känt sedan tidigare?
Kan en frågeställning bli mycket tydligare än så? Patetiskt av
FnurrHa att försöka sabotera en angelägen trådstart.
Till frågeställningen: Visst sjutton (!) är det skumt att vänta med att gå ut med detta tills "manifestationen" är i gång. Men helt i linje med de medvetet försåtliga formuleringar media excellerat i under den gångna veckan. Jag har sett flera artiklar där man försöker få det att låta som att nazister knivskurit två antirasister när det i själva verket var tvärtom. Två exempel:
Citat:
En manifestation mot nynazism blev i går attackerad i Kärrtorps centrum, Två civilpersoner knivskars och två polismän skadades när de angreps med stenar. Totalt greps 28 personer greps misstänkta för bland annat våldsamt upplopp.
... Flera av demonstranterna beväpnade sig med käppar, men det stora flertalet gick arm i arm mot nynazisterna som sprang ifrån platsen.
– En seger för ickevåldet, säger Mikael Katzeff.
http://www.metro.se/nyheter/fyra-skadade-efter-nynazistisk-attack/EVHmlo!GAp3RvbcXhoZ/
Citat:
Förra veckans attack mot demonstrationen i Kärrtorp slutade i två skadade poliser, två knivhuggna personer och flera chockade och skadade Kärrtorpsbor.
http://www.aftonbladet.se/nyheter/article18063124.ab
Edit: Tyvärr fungerade inte univis.it, men det kan väl ändå vara värt att länka direkt till skiten när det görs i konsumentupplysningssyfte. Exakt så här ohederliga är media.