Citat:
Ursprungligen postat av
ManManne
Vad uttalandet syftar på definerar inte du, utan den som gör uttalandet. Dina andra tankar kan jag dock relatera till.
Okej, varken du eller jag borde då definiera vad uttalandet syftar på (för du gjorde själv en definition nämligen). Då är vi ganska överens här ändå.
Citat:
Ursprungligen postat av
ManManne
Jo, jag försöker nog försvara mäns åsikter lite i överkant ibland, men visst inser jag att man kan ifrågasätta jämställdhet. Det är inte samma sak som att ifrågasätta feminism, eftersom det är diamentralt skilda saker, men det finns inget som säger att jämställdhet alltid är önskvärt heller.
Att jämställdhet inte alltid är önskvärt anser jag bero på vad definitionen av jämställdhet är. Definitionerna kan nämligen vara ganska olika. Sen kan väl inget vara 100 procent positivt nä, men enligt mig är jämställdhet ett överlag väldigt bra mål.
Citat:
Ursprungligen postat av
ManManne
Det är väl bra med normer?
Normer handlar inte bara om vad som är "bra". Normer är de sociala "förväntningar och mål" som finns inom en social grupp. Inte alla normer är bra, utan många skapar negativa konsekvenser. Stängda normer skapar också en intolerans för olikhet.
Citat:
Ursprungligen postat av
ManManne
Vad är det som inte håller rent logiskt? Att jag tvivlar på att feminism leder till högre krav på invandrare? Jag hänger inte med nu.
Du skrev - Copy paste: "Enbart feminismen är mot jämställdhet i dagens läge." Det var detta uttalande som jag syftade tillbaka på. Det håller inte rent logiskt, eftersom det finns människor inom alla grupper som är mot jämställdhet, fast på olika sätt. Feminismen har helt enkelt en annan definition och andra punkter för vad som är jämställdhet än vad du har. (Och ja, jag är överens om att feminismens definition inte håller. Eller snarare att konsekvenserna av de flesta feministiska synsätt inte alltid är bra för jämställdheten.)