Citat:
Ursprungligen postat av
Icnivad
Fråga
Hur är det med 2: or eller stora 1: or i Uppsala? Funderar på att plugga där fast vill gärna bo med min flickvän. Är det bara 1: or som gäller när det är studentboenden? Vet att det är svårt i sig att få en studentlägenhet där, vore det för mycket att förvänta sig att få en större 1:a eller 2:a då? Finns de överhuvudtaget?
Att försöka skaffa "vanlig" lägenhet är inget riktigt alternativ antar jag, är nog rätt hopplöst att få något. Så inga sådana svar tack.
Jag bor i en dublett med delat kok och badrum, sa det kan man nog saga ar en tvaa. Sa ja, det finns, men vanligtvis hyr man ett rum i dubletten, och bestammer saledes inte over vem den andra hyresgasten ar. Daremot har det nu borjat ombildas till lagenheter, och da far personen som har kontraktet till lagenheten hyra ut till vem den vill. For att fa det hade jag statt i ko i lite drygt en termin hos en nation (dock hade jag val troligtvis ratt tur eftersom snittiden verkar vara betydligt hogre).