Känner inte att jag behöver presentera mig något närmare, men är intresserad utav att utföra ideellt arbete i göteborg och tänkte därför kolla om det är någon här som har några bra idéer på vad man skulle kunna göra och vart man ska söka.
Jag har givetvis googlat och hittade bland annat röda korsets hemsida där det fanns lite men ingenting jag kände passade mig för tillfället.
Fördelen är att jag har eget och kan jobba lite hur jag vill, så att det är på dagtid behöver nödvändigtvis inte vara ett problem.
Jag är 23-26 år gammal, svensk och fungerar bra socialt. Jag letar efter något som tar max 3-4 timmar i veckan. Jag vill inte jobba med gamla eller funktionshindrade (främst för att jag känner att jag är för ung och har dålig erfarenhet på det området) och inte göra saker som läxhjälp, underhålla ensamma personer eller rasta hundar.
Däremot kan jag tänka mig att jag hade trivts med att jobba med invandrare, ungdomar samt hemlösa människor.
Så har du någon erfarenhet utav detta, eller vet vart jag kan leta?