Citat:
Ursprungligen postat av
Foolson
Jag frågade dig vad det är du finner tramsigt, ditt svar var:
Vi diskuterar alltså din felaktiga kritik mot breitbarts artikel, inte trådstarten. Inse att du har målat in dig i ett hörn.
Jag vet inte vad som var felaktigt med att kritisera att de påstår att hon blev kebabkött fast det inte finns någonting mer än ett skämt att bygga det påståendet på? Ingen har någonsin hittat några spår efter flickan, vare sig i eller utanför kebaber..
Citat:
Om du ser min signatur så märker du nog att jag har mycket lite till övers för media och journalister. Men här är din kritik felaktig. Det är nämligen inte media som påstår detta utan polis och åklagare, det måste media få rapportera om alldeles oavsett om du vill tro att kebabtekniker kan vara så onda eller ej.
Ej heller är breitbart ensamma om att rapportera detta utan flera andra av de riktigt stora brittiska medierna vilket framgår av länkar i tråden.
Inse att du inte har fog för din kritik, dessutom baserad på felaktiga påståenden ifrån dig som jag redan tidigare har visat med citat ifrån artikeln.
Jag har inte heller påstått att breitbart är ensamma (vilket du kan läsa i tråden), engelsk skvallerpress har periodvis varit full av påståenden om detta ända sedan flickan försvann år 2003 - själv tycker jag man bör motarbeta sensationslystna rubriker och artiklar oavsett om de kommer från vänster eller höger-media, men visst - vi får förstås den press vi förtjänar i slutänden.